HomeBilişsel Beceriler

Bilişsel Beceriler

Nöroplastisite kavramı nedir?

Beyin gelişimine katkı sağlayacak bir yaşam tarzıyla, nöronların (sinir hücrelerinin) güçlenmesini ve beyindeki iletişimlerinin artmasını ve hatta artan iletişim ile birlikte nöronlarımızın sayılarının dahi artmasını sağlayabiliriz. Yani, beynimize sadece duygu düşünce ya da hareket bazında değil, organ olarak etki edebiliriz.

Bu muhteşem beceriye ‘Nöroplastisite’ denir. Beyin tıpkı bir plastik gibi esneyebilir ve gelişimi yaşam boyu devam edebilir. Üstelik kaç yaşında olursanız olun, bu kazanımı sağlamak sizin elinizde…

Bilişsel Beceriler Nelerdir?

Temel Bilişsel Beceriler

Üst Düzey Bilişsel Beceriler (Yürütücü İşlevler):

Neden Bilişsel Beceri?

01

Beynimiz hayatın her alanında bilişsel becerileri kullanarak dışarıdan gelen bilgileri ele alır ve işler. Yani, dışarıdan gelen bilgileri kullanabilme gücümüzü, bilişsel becerilerimiz belirler.

02

Bilişsel becerilerimizden bir veya birkaçı yeterli şekilde çalışmadığı zaman; yeni şeyler öğrenmek, problem çözmek, zorlu zihinsel aktivitelerin üstesinden gelmek zorlaşır. Çünkü beynimiz bir bütün olarak çalışır ve bir performans sergilerken birçok bilişsel beceriye aynı anda ihtiyaç duyar.

03

Bilişsel Beceri(BB) çalışması, beyni yoğun egzersizlerle uyararak var olan sinir bağlarını güçlendirir ve yeni bağlar oluşmasını sağlar. Böylelikle; dikkat, hafıza, konsantrasyon ve işleme hızı artar. Düşük akademik performans, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi problemlerde gelişme sağlar.

04

BB çalışması, sürdürülebilir ve aktarılabilir. Yani, çalışma kazanımları öğrencinin gündelik ve akademik hayatına transfer olur. Böylelikle, okul sistemiyle beraber müdahalenin etkisi de devam eder.

05

BB çalışması, öğrencilere gelişim zihniyeti aşılar. Böylelikle öğrenciler zorluklar karşısında pes etmek yerine gelişim odaklı ilerler. Bu da psikolojik sağlamlık ve öz güven kazandırarak, onların duygusal gelişim alanında da güçlenmesini destekler.

06

Yoğun bilişsel egzersizlere ek olarak, BB çalışması çok sayıda iletişim ve ilişki güçlendirici oyundan oluşur. Öğrenciler hem bu oyunlar hem de birebir gönüllüler ile kurdukları ilişki sayesinde, sosyal anlamda güçlenerek daha uyumlu ve kendi ile barışık bireyler haline gelir.